Jump to content
Obaveštenje
  • Dobrodošli na Meridianbet forum Srbija!

NBA sezona 2020/2021


Vuko

Preporučeni postovi

Lakersi su izjednacili broj titula sa Bostonom i vec sledece sezone ce napadati i vodjstvo u tom skoru..

Naravno pita se i Boston, tu su i Kipersi/Kavaji kao i Janis/Milvoki koji moraju popravljati los utisak iz upravo zavrsene sezone..

Ocekuje nas sigurno jedna uzbudljiva i odlicna sezona..

EkF9RdXVcAERvAX.jpg

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama
  • Vuko pinned this tema
  • Odgovori/odgovora 122
  • Created
  • Poslednji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

slika koja najbolje opisuje duel Jokic -Gobert

Posted Images

(Drugi) najveći svih vremena? Deset Lebronovih finala

Da li je najveći svih vremena? Da li je drugi najveći? Da li je deseti najveći? Da li je bitno?

Lebron Džejms

Malo je omrznutijih elitnih sportista od čoveka koji je po četiri puta bio MVP, MVP finala i NBA šampion. Prezir nezanemarljivog broja NBA fanova prema Lebronu Džejmsu odvijao se u nekoliko etapa – prvi talas nezadovoljstva momkom iz Ekrona zahvatio je javnost još kada je Lebron kao srednjoškolac zauzeo naslovnu stranu uglednog “Sports ilustrejteda”.

Drugi veliki usledio je posle još jednog neuspeha sa Klivlend Kavalirsima 2010. godine, a eskalirao “Odlukom” – pompeznom najavom odlaska u Majami Hit iste godine. Treći talas je prosto eksplodirao kada je taj isti Hit poražen u finalu od Dalas Meveriksa naredne sezone, uz krajnje razočaravajuće partije Džejmsa.

Četvrti talas je tinjao tokom Lebronovog drugog mandata u Klivlendu i nemogućnosti da se u tri od četiri finala suprotstavi različitim inkarnacijama Golden Stejt Voriorsa, a peti je ponovo nastupio odlukom da pojača Los Anđeles Lejkerse.

Tokom svih tih godina, Džejms se etablirao kao apsolutni velikan ove igre, košarkaški gigant i osoba prema kojoj se mere sve ostale zvezde svetske košarke 21. veka. On je naravno suviše dobar da ga ne bi volele velike mase, ali je godinama paralelno postao i dovoljno nepopularan da se kritike prema njemu mogu videti ama baš svuda.

Kada ste poslednji put ušli u komentare na članak koji spominje “Kralja” i izbegli standardni rafal: “pobegao u Majami”, “LeChoke”, “floper”, “liga namešta da mu sve bude po volji”, “može do titule samo sa drugim superzvezdama u timu” itd.

Džejms je tokom tekuće igračke karijere za 17 godina ostavio malo mesta interpretaciji – sasvim očigledno je jedan od najboljih koji su uzeli košarkašku loptu u ruke. Ipak, tu dolazi i famozno, prežvakano i apsolutno nepotrebno pitanje – ko je najveći košarkaš svih vremena? Prežvakano jer se o njemu na razne načine neprestano drobi otkad je Lebron košarkaški stasao, a nepotrebno jer je... Pa, nepotrebno.

U teoriji bi ta rasprava o najboljem u istoriji košarke trebalo da bude zanimljiva – da se razgovarajući o košarci prisetimo svih briljantnih partija, igračkih i liderskih kvaliteta velikana ovog sporta. Međutim, diskusija je, kao što to neretko biva u javnoj komunikaciji, nepovratno otišla putem bezumlja.

Lebron Džejms

“Lebron bi bio igrač zadatka devedesetih”, “Majkl nije bio nikakav šuter”, “Vilt je igrao protiv za glavu nižih belaca, pa je zato davao po 50 poena”, “Karim je igrao u vreme najlošije konkurencije”, “Leri danas ne bi mogao da igra zbog fizikalija”... Neinteligentne tirade zaglušuju medijski prostor nesmanjenom žestinom i čine GOAT raspravu jednostavno beznačajnom.

I, kad smo već kod toga, šta je uopšte taj “GOAT”, tj. najveći svih vremena? Da li je to isto što i najbolji košarkaš? Deluje da nije. To je igrač koji, pored vanserijskih igračkih kvaliteta, poseduje i druge upadljive vrline poput mentalne snage, dopadljivosti, sklonosti ka fer-pleju, marketinškog potencijala, popularnosti, ali i nezaobilazni lični utisak...

Dakle, u slučaju da se odvažimo za GOAT izbor, bila bi nam potrebna izuzetno složena i suptilno fingirana formula u koju bismo brižljivo uneli svaki lični i timski uspeh, svaki statistički podatak, ali i nekakve metrike koje bi trebalo da obasjaju svetlost na igračevu ličnost van terena. Tek tada bismo, tobože, imali odgovor na naše goruće pitanje. Takav projekat predstavlja, najprostije rečeno, ćorava posla.

Kako ne bismo krenuli tim putem, ono što možemo da uradimo je da ponudimo argumente za jednog kandidata, kao i protivargumente, i radeći to se prisetimo uspona i padova u nesumnjivo kolosalnoj košarkaškoj karijeri.

Danas je na “tapetu” Lebron Džejms, taj voljeni i osporavani as. Koji su njegovi aduti u GOAT trci, šta to Lebron radi bolje nego što je ikad bilo ko radio?

Ključni argument je pre svega njegova konstantnost uparena sa dugovečnošću. Uradimo jednu mentalnu vežbu – zamislimo da smo GM koji ima na raspolaganju prvi pik na draftu na kojem su slobodni svi igrači u istoriji lige. Kojeg biste prvog izabrali, tj. šta biste tražili od kvaliteta kod čoveka kojem ćete pokloniti ključeve franšize u narednom periodu?

Hteli biste onog igrača koji bi vam u najdužem mogućem „prozoru“ nudio priliku da se sa velikim šansama borite za titulu. Lebron se na tom zamišljenom draftu kotira veoma visoko jer njegov „prajm“, tj. vrhunac i dalje traje u 2020. godini, a počeo je još 2007. Leri Bird se do stupanja Lebrona na scenu skoro jednoglasno smatrao najvećim niskim krilom u istoriji NBA, ali je već u ovoj fazi karijere LBJ odigrao skoro 500 mečeva više od „Legende“ računajući i regularnu sezonu i plej-of.

JR Smith, Lebron James

To je ogromna razlika, a ilustruju je ukupni brojevi u doigravanju – istorijski „totals“ pokazatelji u velikom broju statističkih parametara stavljaju ga na prvo mesto, a njegova karijera će trajati još nekoliko sezona, kako stvari stoje. Tu je i mogućnost da napadne rekord Karima Abdul-Džabara po broju ukupnog broja poena u istoriji lige. Nekada je Karimovo dostignuće delovalo apsolutno nedodirljivo, ali sada tih 38.387 poena ne deluje van Lebronovog domašaja. „Samo“ još nešto više od 4.000 poena.

Bilo je igrača koji su mogli da “zasijaju” u periodu od nekoliko sezona, ali da je neko skoro deceniju i po konstantno glavni igrač jednog od konkurenata za titulu i beleži brojke koje ga svrstavaju u uski MVP izbor – to nismo često viđali.

Druga odlika se nadovezuje za prvu – Lebron se ne povređuje. Građen kao Robokap, momak iz Ohaja sa svom masom kojom nosi i kretanjem koje na terenu ostvaruje deluje kao idealan kandidat za teške povrede. Međutim, Lebron do prve sezone u Lejkersima, svoje 16. sezone u NBA zapravo nikada nije bio povređen. Čak ni blaže! Utakmice koje nije igrao propustio je jer su ga timovi odmarali, a do tada mu je najveći problem bio povremeno pojavljivanje grčeva. Kada imate Lebrona, možete računati da će vam odigrati čitavu sezonu.

Lebron Džejms i Karmelo Entoni

Jedan od razloga zbog kojeg se mnogi oštro protive Lebronu kao istorijskom broju jedan je i njegova ličnost – on nema “ubilački instinkt” koji su imali Majkl Džordan, Leri Bird ili Kobi Brajant, on nije superzvezda starog kova. To je verovatno povezano i sa problematičnim načinom na koji je odrastao – Lebron nikada nije odisao nepokolebljivim samouverenjem kao što su svojevremeno to činili Majk i Kobi. Možete li da zamislite nekoga od njih dvojice kako sedeći na klupi nervozno gricka nokte? Kako se krevelji na Instagram storijima ili pozira novinarima tobože čitajući autobiografiju Malkolma Eksa u svlačionici? Ili, možda najkomičnije od svega, kako se godinama grčevito bori sa neumitnim opadanjem kose?

Lebron jednostavno nikada nije bio tolika “faca”. Ipak, carstvo koje je on izgradio išlo je u potpuno suprotnom smeru. “Kralj” je promenio paradigmu superzvezde – on je postao taj koji radi za čitav tim, umesto da bude taj za kojeg radi čitav tim. Iako se njegova uloga godinama menjala, Lebron je postao i ostao ultimativni “zapušavač rupa”, čovek koji će svoje talente usmeriti na ono što je trenutno najpotrebnije.

Trebalo je da postane bolji šuter, pa je to i postao. Trebalo je više da igra u postu – to je i radio. Na četvorku? Nije bio problem! Bilo je neophodno da se više osloni na saigrače i proigrava ih – i tome se prilagodio. Lebrona su zbog svoje košarkaške nesebičnosti često kudili, što je zamerka koja više ide na račun kritičara nego na njega samog. Kao da su ga kažnjavali jer ne deluje dovoljno kanonsko-„goutovski“.

Dwyane Wade, Chris Bosh, LeBron James

Džejms je predvodio Lejkerse do šampionskog prstena u pandemijom obeleženoj sezoni 2019/2020. i tako postao prvak sa trećom različitom NBA organizacijom. Osim toga, zabeležio je nastup u desetom finalu u karijeri.

Jedna od stvari zbog kojih je u mnogim GOAT razgovorima predstavljen kao podređen u odnosu na rivale je uspeštnost u finalima – 4:6. To je nedvosmisleno veliki zaostatak u odnosu na velikog Majkla Džordana, koji je u finalima slavio svaki put kada je nastupio i ostvario skor 6:0.

Sam plasman u deset finala je impresivan, a kako bismo se podsetili tih najbitnijih momenata Lebronove NBA karijere, sledi kratak prikaz svakog od njih.

1. Klivlend Kavalirs – San Antonio Spars (2007.) – prvi poraz

Ta 2007. godina bila je Lebronov “coming out party”. Ovo je petorka sa kojom se u finalu suprotstavio Popovićevim “Dankan-Parker-Manu” Sparsima: Leri Hjuz – Aleksandar Pavlović – Lebron Džejms – Dru Guden – Zidrunas Ilgauskas. Sparsi su pregazili Klivlend, a Lebron je vrhunac tog plej-ofa doživeo u finalu Istoka kada je u NBA istoriju oterao nekada šampionske Detroit Pistonse ubacivši im 25 poena u nizu za pobedu posle dva produžetka.

2. Majami Hit – Dalas Meveriks (2011.) – drugi poraz

Kada se sa Dvejnom Vejdom i Krisom Bošom dogovorio da se ujedini na Floridi, menadžement i igrači su predvideli beskrajni niz titula. U prvoj sezoni, posle početnih problema, ipak su bili ogromni favoriti protiv veteranskih Dalas Meveriksa transcedentalnog Dirka Novickog.

Nemac je zatrpavao koš Hita, a Lebron je u četvrtoj utakmici finala postigao 8 poena i doživeo da kao realni MVP lige (iako je nagradu dobio Derik Rouz), bude najgori igrač na terenu. Veliki podbačaj Džejmsa, koji mu protivnici i danas sa ogromnim razlogom zameraju.

3. Majami Hit – Oklahoma Siti Tander (2012.) – prva titula

Ovu priliku već nije smeo da propusti, iako je bio veoma blizu da do finala ni ne dođe. Iskusni Seltiksi su vodili 3:2 i u svom Gardenu su imali priliku da “reše” Lebrona. Džejms to nije dozvolio, sâm ih je pobedio posle jedne od tri najbolje partije svoje karijere. Sedmi meč je večno nedovoljno cenjeni Kris Boš odlučio trojkama.

U finalnoj seriji mnogo povezaniji Majami nadvladao je Oklahoma Siti Tander, za koji su igrala trojica budućih najkorisnijih igrača lige – Kevin Durent, Rasel Vestbruk i Džejms Harden. Ipak, za ovu verziju Lebrona, koju mnogi i danas smatraju najboljom, nisu bili stasali.

4. Majami Hit – San Antonio Spars (2013.) – druga titula

Bila je to najkvalitetnija Lebronova regularna sezona ili makar sezona u kojoj je najlakše došao do MVP titule. U finalu Hitu je protivnik bio fantastični tim Sparsa, a iz njega se najviše pamti šesti meč i ključna trojka Reja Alena, koja je u životu održala ekipu sa Floride.

U sedmom meču Lebron je igrao “kraljevski”.

5. Majami Hit – San Antonio Spars (2014.) – treći poraz

Ovoga puta Majami nije bio dovoljno dobar da se suprotstavi Popovićevoj mašini, koja je i u finale ušla kao favorit. Sparsi su igrali jednu od najlepših verzija timske košarke ikad viđenih i deklasirali Majami u toj meri da je Džejms posegnuo za novim planom i vratio se u Klivlend.

Mnogi se sećaju prve utakmice u kojoj u hali u San Antoniju nije radila ventilacija.

6. Klivlend Kavalirs – Golden Stejt Voriors (2015.) – četvrti poraz

Vratio se u rodni kraj, oformio snažan tim sa Kajrijem Irvingom i Kevinom Lavom, ali je u finalu protiv nadolazeće dinastije Golden Stejt Voriorsa ostao bez obojice zbog povreda.

Petorka Metju Delavedova – Iman Šampert – Lebron Džejms – Tristan Tompson – Timofej Mozgov se odlično i držala, Lebron je na šest mečeva u proseku imao 35,8+13,3+8,8, ali je na scenu stupila “Petorka smrti” i “pomela” Kavse unevši na velika vrata “smol-bol” revoluciju u NBA.

7. Klivlend Kavalirs – Golden Stejt Voriors (2016.) – treća titula

Do danas najsvetliji momenat Lebronove karijere. Igrali su Kavsi protiv tima sa najboljim skorom u regularnoj sezoni u istoriji NBA, gubili su 3:1, a onda je “Kralj” probudio svoj tim i doneo svom gradu prvu sportsku titulu posle pola veka.

Njegove partije u petoj, šestoj i sedmoj utakmici finala predstavljaju verovatno najbolji niz od tri meča u istoriji NBA kada bi se u obzir uzeli ulog, konkurencija, efikasnost i istorijske implikacije. 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

8. Klivlend Kavalirs – Golden Stejt Voriors (2017.) – peti poraz
Dovukao je do finala indisponirane Kavalirse, koji, ruku na srce, na Istoku nisu imali kvalitetnu konferenciju. U borbi za titulu nije mogao da se suprotstavi petorci iz Hemptonsa (Kari-Tompson-Iguadala-Durent-Grin).

9. Klivlend Kavalirs – Golden Stejt Voriors (2018.) – šesti poraz
Prilično slično kao 2017. godine. S tim što je ovog puta još manje mogao da se uhvati u koštac sa Durentom i ekipom. Možda bi bilo drugačije da je Džej-Ar znao da nisu bili u vođstvu i da nije upropastio Lebronovu partiju za istoriju.

10. Los Anđeles Lejkers – Majami Hit (2020.) – četvrta titula
Četvrta titula sa trećom različitom organizacijom. Bio je favorit protiv Džimijevog Hita, a naročito posle povreda Dragića i Adebaja.

Prilika koja se ne propušta. Lebron je Lebron, čak i kada ima skoro 36 godina, a kada vam leđa čuva Entoni Dejvis, sve je mnogo lakše. Impresivno je kako je svojeručno preusmerio putanju kojom su plovili Lejkersi i odveo ih od margine do titule za samo dve sezone.

Istakli smo najbolje Lebronove strane i podsetili se kako je izgledalo kada je igrao na najvećoj mogućoj sceni – u NBA finalu. Jasno je da u razgovor ulazi bezbroj drugih partija iz ostalih rundi plej-ofa, regularne sezone, ali i sa Olimpijskih igara na kojima je takođe bio istaknut.

Koliko je Lebronovih 4:6 u NBA finalima posledica njegove nedovoljno dobre igre, a koliko je ponekad sâm plasman u finale bio Lebronov lični uspeh?

Koji su argumenti koji mu ne idu u prilog u GOAT raspravi? Zbog čega mislite da bi pre njega taj epitet trebalo da ponese Majkl Džordan? Karim Abdul-Džabar? Medžik Džonson? Vilt Čembrlen ili Bil Rasel? Bilo bi sjajno ako biste napisali u komentarima.

Dve pouke ipak možemo izdvojiti iz ovog razmišljanja o Lebronu. Prva je da je paklen igrač koji je obeležio jedno doba košarke i da je onaj ko to odbija da prizna ogrezao u iluzije ili jednostavno zreo za oftalmološki pregled. Drugo naravoučenije je da famoznu GOAT raspravu ne treba shvatati ozbiljno, već isključivo kao poligon da o košarci razmišljamo na pravi način – rasterećeno, entuzijastično i pomalo romantično.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama
  • 2 months later...

Šta se desava sa Denverom ne mogu nikoga da pobede jel moguce da igrači koji su otisli toliko fale ekipi,ne lice na sebe pd prošle sezone 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Tata košarkaške igre!!! 
Malo je “sporije” ušao u sezonu ali je sinoć nadoknadio sve.. 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Odlicna utakmica sinoc Denvera i Dallasa ,Jokic opet bio na vrhunskom nivou , ali su ispustili prednost par puta i Dallas je to kaznio u produzetcima

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama
  • 3 weeks later...

Ova sezona je sigurno sa najvise iznenadjenja , toliko nerealnih rezultata favoriti ne postoje  definitivno kad Lejkersi ,Milwoki ,Bruklin gube tako lako utakmice od biko koga . Smesno zvuci ali meni je Denver jedna od najstabilnijih ekipa trenutno 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

@Vuko pa jeste ali i ispred njega je realno statistički ,igra konstantnije ... ove sezone ne vidim nikoga da je odskocio kao on zar ne !?

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

 

 

Dva najbolja centra lige i dva najveća favorita za MVP nagradu ove godine!

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama
  • Vuko unpinned i locked this tema
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...