Jump to content
Obaveštenje
  • Dobrodošli na Meridianbet forum Srbija!

WNBA , NCAA, USA National team


Vuko

Preporučeni postovi

  • 3 weeks later...

Ove sezone ce u WNBA sva paznja biti posvecena prvom piku poslednjeg drafta, Sabrini Jonesku. Amerikanka rumunskog porekla, je prva, takodje i jedina devojka koja je uspela da zabelezi minimum 2000 poena, 1000 skokova i 1000 asistencija u prvoj diviziji zenskog NCAA-a. Takodje je ubedljivo prva po broju tripl-dablova i u zenskoj i u muskoj konkurenciji. Tih 26 tripl-dablova je dovelo do najtrazenije kosarkasice. Na poziciji plejmejkera, zaigrace za Njujork Liberti. Ostaje da vidimo da li ce u ruki sezoni opravdati ocekivanja i odmah postati lider ekipe. Ali je sigurno da ce biti glavni favorit za rukija sezone, a vrlo verovatno ce se ukljuciti i u trku za MVP-a.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama
  • 2 months later...

"NCAA neizvestan, draft kao nagrada, Megu prate skauti"

Mladi srpski košarkaš Filip Petrušev govorio je ekskluzivno za Sport klub o očekivanjima u dresu Mega Bemaksa naredne sezone, o iskustvu na Univerzitetu Gonzaga, kao i o načinu života na koledžu.

Filip Petrušev

Petrušev je još po završetku osnovne škole doneo odluku da napusti Srbiju i otputuje preko okeana.

Nakon srednjoškolskog obrazovanja u Americi u Konektikatu i na Floridi, Univerzitet Gonzaga prepoznao je talenat srpskog košarkaša.

Posle dve veoma uspešne godine na Gonzagi, kako u košarkaškom tako i u akademskom smislu, a posle prekida sezone u NCAA ligi zbog pandemije virusa korona, Petrušev je odlučio da ostane u domovini.

Ovogodišnja prijava za NBA draft još uvek je aktivna, iako su sve aktivnosti odložene zbog neplaniranog prekida.

Neizvesnost svih takmičenja navela je mnogo sportista da promene svoje odluke ili da ih donesu pre nego što je to bilo očekivano.

I zbog toga i zbog mnogo drugih okolnosti Filipova naredna stanica biće Mega Bemaks, a sledeća sezona biće njegova prva profesionalna u karijeri.

“Obično tokom leta dođem kod kuće, ali to traje nedelju ili dve pošto su tu i reprezentativne obaveze. Sada sam najviše proveo vremena kod kuće u poslednjih šest godina. Tek sada vidim koliko mi to nedostaje i koliko uživam sa porodicom i prijateljima. Ovo je moja kuća, ovde sam najopušteniji i najlepše se osećam”, počeo je Petrušev za Sport klub.

Vest o prekidu NCAA lige zbog pandemije zatekla ga je po povratku sa konferencijskog turnira u Las Vegasu gde je njegova ekipa “overila” plasman na “March Madness”, a mladi srpski košarkaš proglašen je za najboljeg igrača Zapadne obale.

“Bili smo u autobusu kada je stigla neka vest da će se to možda igrati bez publike, a sutradan je već sve bilo otkazano. Svi smo bili šokirani. Niko nije to očekivao. Nismo znali kako da se ponašamo, šta da mislimo. Ti se spremaš za najveći turnir, za najveći deo godine, a u jednom trenutku svega toga nema više. Svi su bili tužni. Mnogo je čudan osećaj, nikada nisam to doživeo. Ostao sam tamo još nekoliko meseci za draft koji je trebalo da bude u julu, ali i to je pomereno sve i onda sam pokušao da dođem kući da budem sa svojom porodicom i da odavde čekam sve stvari koje će se dalje događati”, objasnio je Filip i dodao:

“Taj draft bi bio najbolja nagrada za ono što sam uradio ove sezone. Sve te nagrade na koledž nivou koje sam dobio ove sezone su super i znače u nekom daljem radu i podstreku, ali meni je cilj da zaigram u NBA i mislim da bih menjao sve te nagrade za NBA. I dalje se spremam, ostao sam prijavljen za taj draft, ali videćemo šta će biti”.

Iz univerzitetskog načina života Filip pamti mnogo detalja, ali posebno mu je ostao u pamćenju prvi trening.

“Pamtim prvi trening koji je bio baš udarac za mene jer nisam navikao da budem tako inferiorniji u odnosu na saigrače. Ja sam se čak dosta dobro snašao, ali sve je izgledalo mnogo teže, mnogo zahtevnije, a van te košarke pamtim atmosferu u kampusu. Ja sam došao misleći da me niko ne zna. Pošto je Gonzaga košarkaški poznata i svi je prate, svi su me znali od prvog dana iako je to kampus od pet ili šest hiljada ljudi. Ta pažnja koju sam dobio od svih mi je sigurno ostala u pamćenju”, rekao je 20-godišnji centar i dodao:

“U početku me je najviše zatekao taj fizički deo treninga. Osećao sam se kao da su te neke stvari koje ja inače radim teže, kao da je teže doći do dobre pozicije, do šuta. Morao sam dugo da radim na sovm telu, fizičkoj spremi. Tu sam dosta naučio jer je tamo veliki akcenat na tome. Naučio sam dosta i o sebi, a i o tome šta sve treba vrhunskom sportisti da bi dostigao najviši nivo”.

Filip je sa U18 reprezentacijom Srbije osvojio dva evropska zlata, a to iskustvo mu je bilo korisno i za nastavak školovanja u Americi.

“U Americi deca do tog nekog koledža manje-više igraju neorganizovanu košarku, a kod nas brzo ulaziš u sistem gde se mnogo radi na akcijama. Jednostavno je drugačija škola košarke. Iskustvo iz Srbije sam mogao da prenesem na teren i kao mlađi sam imao iskustvo te neke ozbiljnije košarke. Tamo sam se navikao na bržu igru i kada se ta dva spoje lakše je igrati i tamo i ovde jer možeš da iskoristiš segmente koje si naučio. Možeš da uskladiš to i mislim da je to dobra kombinacija, to se kod mene videlo kada sam igrao sa reprezentacijom”, objasnio je Petrušev.

 On je govorio i o očekivanjima u dresu Mege, sa kojom je potpisao ugovor pre 10 dana, kao i o nastupu u regionalnom šampionatu sledeće sezone.

“Čvršća je košarka nego u Americi. Ima mnogo više kontakta, insistira se na tome. Pokušaću da se priviknem, da neke stvari koje sam naučio na koledžu pokušam da primenim da mi budeFilip Petrušev lakše ovde. Mislim da mi neće biti problem da se prilagodim jer sam svake godine igrao za reprezentaciju. Uvek sam ostajao u kontaktu sa našom košarkom, to je deo mene. Mislim da neće biti nekog velikog privikavanja, osim što su to već stariji ljudi od po 30 godina, što je velika razlika u odnosu na koledž. Iskusniji su mnogo od mene i to će biti onaj deo na koji ću morati najviše da se priviknem”, rekao je Petrušev za Sport klub i nastavio o izlasku na draft posle iskustva na koledžu i posle nastupa u bilo kojoj evropskoj profesionalnoj ligi:

“Mislim da to pravi razliku zato što ako ideš kroz Evropu, ti ideš kroz profesionalnu košarku koja je veći nivo od koledža. Ali ipak, mislim da je u Americi baš zato i lakše jer igraš protiv neke svoje konkurencije koja je tvoje godište i možda ti je lakše da pokažeš neke stvari. Mega je propraćena od strane NBA skauta i ekipa možda isto kao i škole u Americi. To neće biti problem, mislim da će svi ti koji treba da gledaju, gledati te utakmice. Na meni je da pokažem sve što treba i sve ostalo će biti u redu”.

Sezona u NCAA šampionatu, za razliku od NBA i WNBA, nije nastavljena i još uvek ne postoji jasan plan o početku naredne, kako zbog kompleksnosti svih koledž takmičenja u svim sportovima, tako i zbog nepreciznih prognoza kada je reč o situaciji sa virusom korona.

“To je bio i najveći znak pitanja meni kada sam odlučivao. Apsolutno se ne zna šta će biti sa tom NCAA sezonom. Neke škole, pogotovo u slabijim divizijama, su već otkazale celu sezonu, ceo sport. Počinje to da se dešava i u konferencijama prve divizije. Davali su neke izjave da neće igrati bar do januara, a neki su otkazali sve sportove i za celu godinu. Košarka je tamo, pored američkog fudbala, najpopularnija i sigurno će probati da se to odigra u nekom formatu. Za sada je sve veoma neizvesno”, rekao je Filip i nastavio:

“To tamo funkcioniše po sistemu ako se jedna škola zarazi i imaju mnogo slučajeva zaraženih, sve staje. Sve je povezano. 360 škola igra skoro istu ligu. To je sve povezano. Kod nas je ipak fleksibilnije, to je profesionalna košarka, mogu da se naprave kao u Španiji ili Nemačkoj turniri. Veoma je neizvesno i to je bilo možda čak i presudno kod mene zašto sam odlučio da se vratim ovde”.

Kompletan razgovor sa Filipom Petruševim pogledajte

 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Odgovor na ovu temu ...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...