Jump to content
Obaveštenje
  • Dobrodošli na Meridianbet forum Srbija!

Poljska, Litvanija, Belgija i ostale lige


Preporučeni postovi

  • Vuko changed the title to Poljska, Litvanija, Belgija i ostale lige u sezoni 2020/2021
  • 3 weeks later...

Kad fudbalski grad postane košarkaška idila...

Porto je fudbalski grad. Tačka. Fudbal je način života, ponos i dika, nešto manje od 300.000 žitelja prelepog grada na Iberijskom poluostrvu.

Saša Borovnjak

Fudbalerima je nemoguće 'oteti' delić slave, ali daleko od toga da pod patronatom nekadašnjeg šampiona Evrope ne žive i ostali sportovi.  

Jedan od igrača koji je u Portugalu ostvario odličnu karijeru je srpski košarkaš Saša Borovnjak. Tridesetjednogdošnji centar je proteklih pet sezona proveo u toj zemlji, od toga četiri u dresu Porta i zaslužio je poštovanje tamošnjeg sportskog miljea.    

Nekadašnji junior FMP, Partizana i Atlasa, kasnije i student poznatog američkog koledža Pen Stejt u intervjuu za Sport Kluba kaže da je u plavo-belom dresu ispunio mnoge profesionalne ciljeve. Sa Portom je 2019. osvojio Kup i Superkup, po dva puta je bio najkorisniji igrač prvenstva, najbolji centar, najbolji stranac i član idealne petorke i po tri puta u drugoj najboljoj ekipi šampionata i učesnik Ol-Star utakmice.

"U prvoj sezoni bio sam član Lusitanije sa Azorskih ostrva, a poslednje četri sam u Portu. Kvalitet košarke je bolji i bolji iz godine u godinu. Od moje prve sezone pa do sada evidentan je veliki napredak u portugalskoj ligi. Sve više ima kvalitetnijih igrača koji dominiraju svojim fizikalijama. Od prošle sezone je uvedeno i novo pravilo da svaki tim može da ima petoricu stranaca, što je doprinelo poboljšanju nivoa košarke," ističe Borovnjak za SK.

Koliko je košarka popularna u Portugalu, zemlji koja je sinonim, pre svega, za fudbal?

"Fudbal je svakako bez premca, a košarka je u drugom planu zajedno sa rukometom i hokejom na rošulama. Ja sam za pet godina stekao utisak da svi Portugalci žive samo za fudbal. Košarka je sporedan sport za njih, tako da posećenost na utakmicama nije preterana osim kada se igra derbi protiv Benfike ili Sportinga, tada su dvorane uvek pune."

Član si velikog sportskog društva, kakve uslove i kakav tretman imaju košarkaši u gradu?

"FC Porto je jedno veliko društvo, organizacija. Uslovi su stvarno fenomenalni. Prijatno sam se iznenadio prve godine koliko su profesionalni i organizovani. Imamo na raspolaganju sve što profesionalni sportista može da zamisli. Imamo svoju halu sa teretanom, fizio centrom, prostorijom za oporavak u kojoj imamo cryo bazen, đakuzi, saunu... Doktori, fizioterapeuti, nutricionisti su nam na raspolaganju bukvalno 24 časa dnevno.

Da li nas ljudi prepoznaju u gradu? Ima i toga, pitaju za autogram ili da se slikamo. U gradu ima samo jedan veliki tim tako da svi navijaju za Porto, i to je baš super osećaj, pogotovo kada se slave titule po trgovima."

Porto, Dragao

Da li košarkaši mogu da dođu do izražaja od fudbalera?

"Fudbaleri su kao ikone za građane Porta, ali i mi košarkaši dobijemo malo pažnje. Mentalitet ljudi iz Porta je da se samo pobeđuje, da se osvajaju trofeji i svaka pobeda protiv Benfike se slavi kao titula."

Fudbalski derbi Porto - Benfika poznat je širom sveta. Kakva je situacija sa košarkom, da li i tu ima tenzija? Da li je dvorana puna i kakvi su navijači?

"Svaki duel sa Benfikom uvek je jedan od najznačajnijih u sezoni. Svaka utakmica je kao finale. Rivalitet između te dve ekipe može da se uporedi sa rivalitetom Partizana i Crvene zvezde. Dvorane u oba grada su uvek pune i tenzije i provokacije po medijima su sasvim normalna pojava. Vatreni navijači dolaze uglavnom samo na utakmice protiv Benfike i Sportinga jer su im ti mečevi najvažniji zbog decenijskog rivalstva."

Tu je i Sporting, kakva je situacija kada sa njima igrate, odnosno kad se sastaju Benfika i Sporting? Koji teren je 'najvreliji', ako takvih uopšte ima?

"Sporting je ove godine aktivirao košarkašku sekciju nakon 20 godina što je takođe doprinelo poboljšanju kvaliteta lige. Utakmice protiv Sportinga su, baš kao i one sa Benfikom, izuzetno važne i propraćene. Sporting, Benfika i Porto su najveći rivali i glavni konkurenti za titulu."

Saša Borovnjak

Pre Porta živeo si na Azorskim ostrvima koji pripadaju severnom Atlanskom okeanu. Kakav je život u Portugalu?

"Jednom rečju - super. Klima je prijatna tokom cele godine i veoma brzo sam se navikao. Ima mnogo sunčanih dana tokom godine, a sneg nije pao u Portu poslednjih 30 godina. Može se reći da je Porto moj omiljeni grad i profesionalno i za život u dosadašnjoj karijeri. Za Azorska ostrva me vežu lepe uspomene. Divno iskustvo. Klima na ostrvu, koje je udaljeno oko dva sata leta avionom od Lisabona ili Porta, je malo drugačija nego u kopnenom delu i ima dosta više kiše tokom zime."

Šta najviše nedostaje portugalskoj košarci, da li ima novca? U rukometu su se podigli poslednjih godina, gde je tu košarka?

"Najviše im nedostaje kvalitet domaćih igrača i nekolikor dobrih trenera koji će mlade talente da izvedu na pravi put. Novca ima sve više i više svake godine. Rukomet se izdigao u poslednjih nekoliko godina jer su ostvarili dobre rezultate što u evropskim klupskim takmičenjima što sa reprezentacijom. Košarka je u drugom planu poslednjih godina zbog rukometa, ali ljudi i dalje ulažu kako bi i ona imala uspeh jednog dana kao i rukomet."

Na klupi tvog kluba je Monćo Lopes, čovek koji je 2003. na Evropskom prvenstvu u Švedskoj predvodio reprezentaciju Španije do srebrne medalje. Otkud on u Portu i kakav je kao trener?

"Lopes je jedan od trenera koji je ostavio trag u mojoj karijeri. On me je doveo u Porto nakon prve sezone u Lusitaniji. Sarađivao sam sa njim poslednje četiri godine i mogu samo reči hvale da kažem za njega. Pre svega veliki je profesionalac koji je uvek 100% fokusiran na rad. On je upravo završio svoju desetu sezonu kao prvi stručnjak Porta, osvojio je mnogo trofeja i ljudi ga izuzetno cene i kao trenera i kao osobu u Portugalu."

Saša Borovnjak, Ana Radović

Koliko ti je prethodne sezone bilo lakše s obzirom na to da ti je verenica, košrakašica, igrala u tamošnjoj ligi?

"Ana je uspela da nađe klub koji je bio udaljen svega sat vremena od Porta. To je bila vrlo bitna odluka za nas i uspeli smo sve da dogovorimo kako bismo provodili što više vremena zajedno tokom sezone. Ona je igrala za ekipu Olivas Koimbra, prošlogodišnjeg šampiona Portugala koji je ove sezone učestvovao i u Evrokupu. Zadovoljni smo kako je sve na kraju ispalo jer smo svo slobodno vreme provodili zajedno."

Studirao si u Sjedinjenim Državama, izabrao takav put, da li iz ove perspektive možeš mladim igračima da savetuješ da je to bio pravi izbor?

"Odluka da odem u SAD je promenila moj život. Mislim da je to najbolja odluka koju sam mogao da donesem kao mlad košarkaš. Imao sm odlično iskustvo i u srednjoj školi i na koledžu kasnije. Preporučio bih svim mladim sportistima da krenu mojim putem ako žele da napreduju i budu uspešni na terenu i van njega. Sjajna organizacija i profesionalizam ljudi oko njih će im mnogo pomoći da se što bolje uklope u njihov sistem."

Bio si u SAD, Grčkoj, Španiji, Portugalu... Kakvi su dalji planovi?

"Imao sam sjajno iskustvo u Portugalu poslednjih pet sezona ali sam odlučio da je vreme za sledeći korak i nove izazove. U kontaktu sam sa menadžerom i čekam neku dobru priliku za nastavak karijere. Voleo bih da zaigram u nekoj državi u kojoj do sada nisam bio."

Da li ti je žao što u Srbiji praktično nisi ni igrao, osim u mlađim kategorijama?

"Situcija u Srbiji je vrlo teška. Mnogo klubova je u teškoj finansijskoj situaciji i logično je što igrači pokušavaju na sve načine da ode u inostranstvo. Iskreno, nije mi žao sto nisam igrao u Srbiji. Mislim da sam napravio pravi potez kada sam odlučio da odem u Sjedinjene Države da studiram i igram," naglasio je Borovnjak, čiji je stariji brat Dejan od 2005. do 2008. sa Partizanom osvojio sedam trofeja.


Fudbal i svi ostali
"Porto je velika organizacija i sve se vrti oko fudbala. Uslovi su na najvišem nivou. Oni imaju svoj sportski centar sa svim potrebnim sadržajima i ne mešaju se sa ostalim sportovima. Poseban sportski kompleks je igrađen za ostale sportove, košarku, rukomet, i hokej na rošulama."

Dva bisera, regija Algarve, vino...
"Portugal je predivna zemlja za život, a i za turistički obilazak. Lisabon i Porto su dva najlepša i najposećenija grada što se turizma tiče. Svakako, turistima je zanimljiv i jug Portugala, regija Algarve koja je jedna od glavnih letnjih destinacija za odmor. Porto se izdvaja po čuvenom Port vinu koje je poznato širom sveta. Drugačije je od običnog vina, malo je jače, proizvodi se na poseban način i ljudi dolaze u Porto samo zbog tog vina," potencira Borovnjak.

 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Žalgiris dovodi Austrijanca bez velikog pedigrea

Martin Šiler će biti novi trener Žalgirisa objavljeno je u utorak. Radi se o Austrijancu koji stiže iz Dži lige, a takođe je dugogodišnji asistent u nemačkoj reprezentaciji.

Martin Schiller

Iako se pisalo da su kandidati za trenera Žalgirisa stručnjaci sa izgrađenim imenom poput Đoana Plase, Aleksa Mumbrua i Erturula Erdoana, litvanski velikan se odlučio na pomalo neočekivan potez. Trener Žalgirisa će biti Austrijanac Martin Šiler koji stiže iz ekipe Solt Lejk Siti Stars koja se takmiči u razvojnoj ligi i koja je služila kao filijala Jute Džez.

"Ekstremno sam uzbuđen što ću biti novi trener u Kaunasu. Zahvalan sam i počastvovan sam što ću trenirati ovaj kluba sa toliko tradicije. Posao koji je urađen u Žalgirisu prethodnih godina je bio veoma dobar i želim da nastavim sa tim programom. Jedva čekam da započnem ovo putovanje", rekao je Martin Šiler koji je potpisao dvogodišnji ugovor. 

Image

Šiler je uglavnom do sada bio asistent, pa je tako radio u Artlandu u Nemačkoj od 2010. do 2015. godine, bio je asistent i u Ludvigsburgu od 2015. do 2017. pre odlaska u Solt Lejk Siti. Takođe je asistent u nemačkoj reprezentaciji.

U 2020. godini on je proglašen za najboljeg trenera Dži lige. Šiler ima svega 38 godina i uz Ti Džej Parkera iz Asvela će biti najmlađi trener u Evroligi.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Žofri Lovernj ide u Žalgiris

Bivši košarkaš Partizana Žofri Lovernj novo je pojačanje litvanskog Žalgirisa, objavljeno je u utorak na zvaničnom sajtu ovog kluba.

Joffrey Lauvergne

Francuski centar je sa Žalgirisom potpisao jednogodišnji ugovor. On je imao dve prilično loše sezone u Fenerbahčeu koje su bile obeležene povredama, a Žo nikako nije uspevao da povrati pravu formu koja ga je svojevremeno i odvela u NBA.

Lovernj je u najjačoj ligi sveta igrao za Denver, Čikago, Oklahomu i San Antonio, dok je pre toga bio član Himkija, Partizana i Valnesije.

Sa francuskom reprezentacijom je bio prvak Evrope 2013. godine, a uzeo je bronze na Svetskom kupu 2014. i Evrobasketu 2015.

Lovernj je četvrto pojačanje litvantskog tima posle dolaska Tomasa Dimse, Stiva Vasturije i Mareka Blaževiča. Žalgiris je u utorak doveo i trenera Martina Šilera.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama
  • Vuko changed the title to Poljska, Litvanija, Belgija i ostale lige
  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Odgovor na ovu temu ...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...