Jump to content
Obaveštenje
  • Dobrodošli na Meridianbet forum Srbija!

ATP Tour


Vuko

Preporučeni postovi

Nesvakidašnji RG – hoće li Novak uspeti što niko nije?

Jesen u Parizu. Nije naziv nove romantične komedije, već radni naslov ovogodišnjeg Rolan Garosa koji bi trebalo da bude jedan od ujednačenijih i neizvesnijih u 21. veku

Novak Đoković

Razloga za to je nekoliko. Opšta nepredvidljivost zbog duge pauze za većinu igrača, ali i nesvakidašnji uslovi hotel-teren sa kojima se teniseri suočavaju već nekoliko sedmica.

Ako to i uzmemo kao sastavni deo tenisa u ova nesrećna vremena, još su dva faktora koja će umnogome promeniti ovogodišnji Rolan Garos.

Vremenske prilike – i ranije je znao da uleti poneki kišni dan, Novakov put ka tituli 2016. godine bio je kišovit i blatnjav, ali prognoza za ovu godinu još je gora. Logično, s obzirom na to da je kraj septembra/početak oktobra – prema sadašnjoj prognozi, tek u jednom danu prve nedelje turnira temperatura će preći 20 stepeni, a kiša će nam verovatno biti verni pratilac tokom svakog dana.

Osim što je veliko pitanje kako će to uticati na održavanje programa (jedino stadion Filip Šatrije ima krov), uticaće i na uslove u suvim periodima. Hladno, vlažno, dakle sporiji uslovi koji ne odgovaraju trojici najvećih favorita – Nadalu, Đokoviću i Timu. U međusobnim duelima Novaku bi takvi uslovi najviše pogodovali jer lakše igra ravnije, a hladno vreme ubija spin i odskok posle Nadalovih i Timovih udaraca. Ipak, ni Đoković neće uživati u takvim uslovima sa nekim drugim teniserima, ipak su oni nivelišući faktor.

Drugi razlog, o kojem se mnogo govori, jeste promena lopte. Videćemo kako će to izgledati kada turnir krene, ali Nadal je već glasno ustao "protiv" – nove, Vilsonove lopte navodno su mnogo sporije od do sada korišćenih Babolatovih.

Spora podloga, spora lopta, znači da će biti mučenja, biće verovatno solidan broj iznenađenja, a to podrazumeva i oprez u analizi žreba. Što nas, naravno, neće sprečiti da prođemo kroz žreb.

Gornja polovina – Novakovo carstvo, Cicipas najveća pretnja

 

Stefanos Tsitipas

Novak Đoković uglavnom je dobio žreb kakav je želeo. Da su njegovi navijači birali, verovatno bi izbacili Bautistu Aguta kao potencijalnog protivnika u četvrtfinalu i Cicipasa u polufinalu, ali vodite računa da su obojica Novaku lako mogli da padnu i kolo ranije.

Izbegnut je Tim u polufinalu i sada je favorit za to mesto Stefanos Cicipas – u Hamburgu blista, ponovo je pronašao način da igra rasterećeno, a tada je najopasniji. I uslovi će mu pogodovati jer njegov bekhend neće moći toliko da bude napadan kik servisima sa prednost strane i generalno visokim spinovima.

Na papiru je projektovani polufinalni protivnik Danil Medvedev, ali Rus je u karijeri dobio samo deset mečeva na šljaci – to ne znači da baš sada neće proigrati jer u suštini ima sve što je potrebno za igru na zemlji, a uslovi bi mogli da mu odgovaraju.

Žreb mu nije baš lak. Počinje od Fučoviča, onda verovatno Manarino, projektovan mu je Basilašvili u trećem kolu, mada Gruzin trenutno nikoga ne može da dobije. To je u redu, ali osmina finala verovatno donosi Rubljova, osim ukoliko se Dušan Lajović ne razgoropadi, a njegov zemljak biće željan revanša za poraz na US openu, bolje se kreće na šljaci i jedan je od retkih tenisera za kojeg se sada može reći da je u izvrsnoj formi.

Cicipas će do utorka imati dovoljno vremena da se oporavi od Hamburga, i biće mu potrebno, pošto mu je rival na startu Đaume Munar, igrač koji odlično pokriva teren i koji naročito na zemlji može da bude naporan i nezgodan. Posle toga Kuevas, sa kojim je Grk odigrao tesna dva seta u Hamburgu, a onda verovatno Filip Krajinović – prošle godine u Parizu trebalo je Filip da otera Cicipasa u peti set, nije uspeo, a sada je mentalno mnogo spremniji za takvu bitku i sigurno neće biti lak zadatak za Stefanosa.

 

Denis Shapovalov

Osmina finala za Cicipasa jesu Šapovalov ili Dimitrov – nijednom šljaka nije omiljena podloga, ali Denis je u Rimu pokazao da i te kako ume da igra i na zemlji. Trnovit put za Cicipasa, verovatno i najteži od svih osam nosilaca, a ne računajući polufinale u Melburnu 2019, Grk nema mnogo uspeha na Slemovima – to nije realno uzevši u obzir njegove kvalitete, prošle godine je nesrećno izgubio od Vavrinke, možda je sada vreme za novi proboj.

Nije ipak garantovano četvrtfinale Medvedev – Cicipas, nije naravno garantovan ni Đoković u polufinalu, ali utisak je da je njegov put znatno prohodniji. Prva dva kola (Mikael Imer pa Delijen ili Berankis) ne bi trebalo da donesu previše drame, a u trećem je protivnik Hubert Hurkač, koji je Novaku u Parizu prošle godine zbirno uzeo osam gemova. Ipak, u Rimu je Poljak dobio Evansa i Rubljova, i prvi je ozbiljniji protivnik na Đokovićevom putu.

 

Projektovani protivnik u osmini finala jeste Karen Hačanov, ali on je daleko od svog potencijala u poslednje vreme, realnije je da na njegov mesto dođe Kristijan Garin. Čileanac je na šljaci neuporedivo bolji teniser na drugim podlogama i, ako Novaku ne bude dan, može da uvuče u nervozu najboljeg tenisera sveta. Igrali su jednom na betonu, na ATP kupu je Đoković slavio 6:3, 6:3, a Garin sada posle dugog boravka u Hamburgu ima nezgodno prvo kolo, veterana Kolšrajbera, zatim i Imbera koji je takođe u veoma dobroj formi.

U četvrtfinalu je potencijalni suparnik Mateo Beretini. Iako bi se na prvi pogled reklo da Italijanu više leže brže podloge, on je na šljaci igrao tri od četiri finala u karijeri. U uobičajenim uslovima na šljaci ima više vremena da se namesti na svoj forhend (i da beži od bekhend) i da on bude ubitačan, s obzirom na nešto širi zamah. Uprkos potencijalno razornom servisu, Đoković bi sigurno više voleo Beretinija nego Bautistu jer Italijan u bekhendu ipak ima očiglednu slabost koja Novaku omogućuje jasniju taktiku koju je on u stanju da sprovede u delo (višak prostora na forhend strani za bekhend paralele, npr).

Mateo Berrettini

Štruf je najozbiljniji protivnik Beretiniju do osmine finala, Bautista kreće od Gaskea, a moguć je i španski okršaj sa Karenjom Bustom. Tu je i Pelja, tako da nas u tom delu žreba verovatno čeka nekoliko dugih mečeva i potencijalno "ranjen" protivnik za Novaka.

Kao i uvek, najviše će zavisiti od samog Đokovića – u Rimu jeste bio nervozan, ali je osvojio trofej uz samo jedan izgubljeni set. I sada je veliki favorit za plasman u finale, a finale znači samo korak do nečega što nikome u istoriji nije pošlo za rukom, po barem dve titule na svakom Gren slem turniru.

Preporuka za mečeve prvog kola: Garin – Kolšrajber, Bautista Agut – Gaske, Beretini – Pospišil, Medvedev – Fučovič, Šapovalov – Simon.

Donja polovina – može li iko da spreči polufinale Nadal – Tim?

Rafael Nadal

Na konferenciji za medije Rafael Nadal žalio se na uslove – ne radi on to često, tako da njegova reč ima težinu. Rekao je da se nada da će organizatori za sledeće godine promisliti o odluci da se igra sporijim loptama jer u takvim uslovima to može da bude rizik za ramena i laktove igrača.

Kada je rekao svoje mišljenje, u tipično nadalovskom maniru zatvorio je temu rečima da je on tu sada da se bori sa najboljim mogućim pristupom, a imaće vremena da se prilagodi i da dobije još koji meč posle neubedljivog nastupa u Rimu u porazu od Švarcmana u četvrtfinalu. Rafa počinje od Gerasimova, pa Dijez ili Mekdonald, a prvi nosilac je Dan Evans – teško da do osmine finala neko može imalo da poremeti Nadala, pa kakvi god bili uslovi.

Tu su potencijalni protivnici Fonjini, koji još pronalazi ritam posle pauze i operacije, kao i Izner koji je na US openu izgubio u prvom kolu. U toj osmini je i veteran Sepi, ne bi bilo čudo ni da on bude Nadalov protivnik u osmini finala.

Projektovani Rafin suparnik u četvrtfinalu jeste Aleksander Zverev. Posle finala na US openu Nemac nije odigrao nijedan meč, počinje od Denisa Novaka, na putu su mu De Minor i Gofan, ali i tu će verovatno biti nekoliko iznenađujućih rezultata.

Marin Čilić nije u bogzna kakvoj formi, šljaka mu je daleko od omiljene podloge, ali svakako vidi svoju šansu u tome što baš u prvom kolu igra sa Dominikom Timom. Fizička sprema nije upitna, ali videćemo koliko je Austrijanac emotivno i mentalno potrošen posle titule na US openu, pogotovo ako uslovi u Parizu budu zahtevali (a hoće) dodatno poniranje u bunar volje i želje.

Image

Sok ili Opelka ne bi trebalo da su pretnja u drugom kolu, mada Opelka uvek može da ima dan na servisu, a treća runda donosi verovatno Kaspera Ruda. Norvežanin je postojan teniser, igra izvrsno u poslednje dve nedelje, prevashodno se oslanja na forhend, na šljaci se kreće kao riba u vodi i momak je sa Top 10 potencijalom, pod uslovom da poboljša igru i na drugim podlogama. Na šljaci je posebna pretnja, igra sa Sugitom, pa sa Polom ili Dakvortom, što znači da ne bi trebalo da se previše potroši do treće runde.

Ako Tim dogura do osmine finala, tu mu je projektovan Stan Vavrinka, koji kreće od Endija Marija u dvoboju ranjenika. U tom delu žreba je i neubedljivi Feliks Ože-Alijasim, a u četvrtfinalu je projektovan Gael Monfis, mada Francuz ne može da se sastavi (porazi od Kepfera i Hanfmana) i već u prvom kolu igra sa nepredvidljivim Bublikom.

Casper Ruud

Realniji Timov rival u četvrtfinalu jeste Dijego Švarcman, koji doduše ima neugodnu prvu rundu sa Miomirom Kecmanovićem, a na putu mu je i Borna Ćorić. Argentinac jeste blistao u Rimu i sigurno jeste vratio samopouzdanje, ali ako mu nivo samo malo padne, nije nemoguće da i on postane "žrtva".

Preporuka za mečeve prvog kola: Monfis – Bublik, Mari – Vavrinka, De Minor – Čekinato, Tim – Čilić, Gofan – Siner.

Ceo žreb pogledajte OVDE.

Srpski Rolan Garos – ove godine teže

Filip Krajinović

Prošle godine Srbija je imala čak četvoricu tenisera u trećem kolu, a pravo je čudo da nije uz Đokovića imala nekog i u osmini finala – Đere je ispustio dva brejka viška u petom setu sa Nišikorijem, Lajović je u pet setova poklekao od Zvereva, a Krajinović je dobrano namučio Cicipasa.

O Đokovićevom putu detaljno smo pisali, a na osnovu onoga što je prikazao u Rimu i pogotovo u Hamburgu, treće kolo za Lajovića ne bi smelo da izostane. Đanluka Mađer, ovogodišnji finalista u Rio de Žaneiru, najbolje igra na šljaci, ali od restarta sezone nije dobio nijedan meč, čak je i na čelendžeru u Francuskoj izgubio od Brazilca Sejbota Vajlda. U drugoj rundi možda budemo videli srpski okršaj jer Lajović igra sa boljim iz duela Đere – Anderson. Južnoafrikanac nije više onaj igrač od pre dve godine, povrede su ga unazadile, a šljaku nikada nije voleo. Ipak, daleko od toga da Lasla čeka lak posao, mada nastupi u Kicbilu daju razlog za optimizam.

A posle titule u Kicbilu sreća nije pogledala Miomira Kecmanovića jer je na startu izvukao Dijega Švarcmana. Međutim, Miša može da igra rasterećeno i uopšte nije nemoguće da tu budemo gledali jako dug meč, možda i iznenađenje, jer je i Kecmanović u stanju da dugo drži loptu u igri ukoliko je koncentrisan, a nema razloga da ne bude.

Ne računajući treće kolo US opena sa Gofanom, Krajinović blista od povratka na teren posle pauze. Sada ga na startu čeka Nikola Milojević, koji eto nije imao sreće u svom prvom nastupu u glavnom žrebu Gren slem turnira. U drugom kolu Krajinovića verovatno čeka Bedene – stabilan teniser koji neće poklanjati previše, ali Filip je ipak favorit za treću rundu i verovatno revanš sa Cicipasom.

Pariska trivia

Sebastian Korda

- U žrebu se nalaze sinovi dvojice nekadašnjih Gren slem šampiona, obojica kvalifikanti. Emilio Gomes (28 godina) sin Andrea koji je 1990. u finalu Rolan Garosa pobedio Andrea Agasija, igra na startu sa Lorencom Sonegom. Sebastijan Korda (20), sin Petrov koji je uzeo Australijan open 1996. godine trijumfom nad Riosom, veći je potencijal i u prvom kolu igra sa Andreasom Sepijem.

- Gomesu je to prvi nastup u glavnom žrebu Gren slem turnira, a još su osmorica debitanata u žrebu. Harold Majo, 18-godišnji osvajač juniorskog Australijan opena, razumljivo je dobio specijalnu pozivnicu, a ona je pripala i 25-godišnjem domaćem igraču Arturu Rinderknehu (164. na ATP listi).

Debituje i spomenuti Nikola Milojević, zatim Aleksandar Vukić iz Australije (24 godine, rođen u Sidneju, u martu igrao prvo finale čelendžera), Jurij Rodionov (21g, igra za Austriju, levoruk, 169. na svetu), Stiven Dijez (29g, 9-11 u finalima fjučersa, 0-1 u finalima čelendžera), Tomaš Mahač (19g, iz Češke, 252. na ATP listi, uzeo čelendžer u Koblencu u februar) i Danijel Altmajer (22g, iz Nemačke, 183. na svetu, 9-8 u finalima fjučersa, 0-1 u finalim čelendžera). Malo da se upoznate, možda i pogledate nekog od njih.

- U prvom kolu igraju Džejson Jung i Federiko Korija. Što mi to pišeš, mislite... Njih dvojica igrali su i u prvoj rundi US opena, 31-godišnji Jung vodio je 6:2, 6:4, 4:0 i mirisao je prvu pobedu u Gren slem karijeri, a onda je izgubio 14 od narednih 15 gemova i predao početkom petog seta. Čudo je tenis, a Jungu je ovo prilika za revanš, mada teško na Korijinoj najdražoj podlozi.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama
  • Odgovori/odgovora 124
  • Created
  • Poslednji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@Nemanja Sto kaze Velja Ilic za Beckovicu....sve to moze da se kaze za ovu moroncinu....  

Posted Images

Raspad Gofana, mladi Italijan furiozno do drugog kola

David Gofan, 11. nosilac i nekadašnji četvrtfinalista na Rolan Garosu, izgubio je već u prvom kolu od Italijana Janika Sinera 7:5, 6:0, 6:3 za sat i 59 minuta.

Očekivao se mnogo uzbudljiviji i duži meč, činilo se da ćemo ga i videti jer je Belgijanac dvaput nadoknadio brejk zaostatka u prvom setu, da bi na 6:5 imao 40-15 i taj brejk nadomak ruke.

Međutim, Gofan je igrao nekarakteristično nestrpljivo, poslao je dve lopte u mrežu, a na set lopti za Sinera već u drugom udarcu posegao je za bekhend paralelom i promašio izgubivši time sat.

Belgijanac se vrlo loše kretao i delovao je bezvoljno, mnogo je grešio, a Siner je tutnjio kroz drugi set, osvojio ga bez izgubljenog gema, a zatim je i rano napravio brejk u trećem setu.

Na US openu je 19-godišnji Italijan vodio 2-0 i potom izgubio u prvom kolu od Karena Hačanova, ali sada nije dozvolio da se taj scenario ponovi – naprotiv, lako je čuvao svoje gemove i došao do trijumfa u tri seta.

Siner je upisao 23 vinera i 27 neiznuđenih grešaka, dok je Gofan imao 24 direktna poena i čak 43 greške.

U drugom kolu Siner će igrati sa kvalifikantom iz Francuske Benjaminom Bonzijem, koji je savladao Emila Rusuvuorija iz Finske sa 6:2, 6:4, 4:6, 6:4.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Uh... Da li je ovo promašaj godine?

Kei Nišikori plasirao se u drugo kolo Rolan Garosa, pošto je u pet setova savladao 31. nosioca Dana Evansa – 1:6, 6:1, 7:6 (7-3), 1:6, 6:4. Uz sve dobre poteze na tom meču, videli smo verovatno i promašaj turnira.

Dogodilo se to u trećem gemu petog seta – Nišikori je prethodno već promašio jednu laku bekhend paralelu, ali činilo se da će ipak lako osvojiti gem. Na 40-15 imao je… Pa skoro je nemoguće da može lakši volej od ovoga, sjajno je odservirao, a onda...

Nekako je promašio, zakomplikovao se taj gem, uzeo ga je na kraju Nišikori, prednost brejka doduše je posle ispustio, ali je pobedio i osigurao susret sa Stefanom Travaljom.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Gren slem šampioni, dvojica "ludaka" i 17-godišnjakinja

Drugog dana Rolan Garosa predlažemo vam po dva muška i dva ženska meča. Timov nezgodni start, raznovrsnost ženskog tenisa i jednu 17-godišnju mladu nadu, kao i sudar dvojice šoumena.

Dominik Tim – Marin Čilić

Nije tako često da se dvojica Gren slem šampiona sastaju u prvom kolu, a sada imamo dva takva okršaja. Posle Marija i Vavrinke, igraju prvaci US opena iz 2014. i 2020. godine.

U uobičajenim okolnostima Tim bi bio apsolutni favorit, ali uslovi na Rolan Garosu drugačiji su nego bilo koje druge godine i još je nepoznanica kako će Austrijanac reagovati u svom prvom zvaničnom meču posle titule u Njujorku. Hladno i kišovito vreme pogodovaće u ovom meču onome ko ravnije udara, a to je Čilić, Tim je već govorio o tome kako i nove Vilsonove lopte ne primaju tako dobro njegov spin.

To je sve u redu i nije Marin bez šansi, ali Tim je slavio u sva tri međusobna okršaja, sva tri na betonu, uključujući četiri seta nedavno u Njujorku.

Prognoza: Pobeda Tima u četiri seta.P

Iga Švjontek – Marketa Vondrušova

Ne tako davno ženski tenis kritikovan je zbog previše “udaračica“, a premalo onih koje igraju na osećaj i kojima je taktička priprema važan deo strategije. To ne važi više, a duel Ige Švjontek i Markete Vondrušove trebalo bi da bude potvrda.

Obe vole da igraju drop šot, 19-godišnja Poljakinja je agresivnija, ali promišljeno, i po potrebi može i te kako dobro da se brani. Levoruka Čehinja je aktuelna vicešampionka u Parizu, sada je 19. na svetu, a da nije povreda, bila bi još bolja, mada već ima mnogo uspeha za 21 godinu.

Marketa lepo otvara teren, još lepše se brani, a u Rimu je stigla do polufinala. Švjontek će sigurno napadati njen slabiji drugi servis, ali mora da se pazi grešaka u nizu, to joj se i dalje nekad ponavlja.

Prognoza: Prvi međusobni okršaj trebalo bi da ode u tri seta. U svakom slučaju, biće lepo za oko.

Gael Monfis – Aleksander Bublik

Alexander Bublik

Dvojica velikih šoumena, svaki na svoj način. La Monf doduše nije nešto raspoložen posle dva brza poraza, od Kepfera i Hanfmana, očekivao je da će brže povratiti ritam, a sada mu je rival protivnik koji ritam ne daje i koji je u Hamburgu od kvalifikacija stigao do četvrtfinala.

Prošle godine Bublik je umalo uterao Dominika Tima u peti set, imao je i set lopte za 2-2, a 23-godišnjak koji nastupa za Kazahstan uživa u tome da drugi servis zapotegne iz sve snage, videćemo i neki servis ispod ruke sigurno, kao i gomilu nerezonskih poteza. Njih je doduše malo smanjio u poslednje vreme, ali nekada je jače od njega.

Utisak je da Bublik u poslednje vreme zapravo više uživa u onome što radi, nema toliko nerviranja kao ranije, najbolji rang mu je 47. mesto, sada je 56, ali uveren sam da će se u dogledno vreme približiti Top 30 nivou.

Prognoza: Biće uspona i padova na obe strane, biće pet setova.

Dženifer Brejdi – Klara Tauson

Mlada, 17-godišnja Dankinja iz prvog pokušaja prošla je kvalifikacije, u poslednjoj rundi pobedila je Ivanu Jorović. Juniorska je osvajačica Australijan opena prošle godine – snažna je, poseduje odličan forhend, ali se i vrlo dobro kreće i trudi se da iga raznovrsno. Do sada je osvojila sedam ITF turnira, 188. je na WTA listi, ali nema sumnje da će se uskoro približiti najboljih 100.

Trenutno je jedna od najtalentovanijih na WTA turu i ne propustite priliku da je vidite dok se još nije potpuno afirmisala. Istina je da Brejdi igra najbolje u životu i da je došla do polufinala US opena, ali to ju je sigurno iscrplo emotivno, od tada nije odigrala zvaničan meč.

Takođe, Amerikanki je šljaka najgora podloga, u Parizu je do sada dobila dva meča u karijeri.

Prognoza: Idemo hrabro, pobeda Tauson.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Istorijska pobeda! Milojević bolji od Krajinovića

Nikola Milojević pobedio na Filipa Krajinovića u srpskom okršaju na startu Rolan Garosa sa 3:1 u setovima i ostvario prvi Gren slem trijumf u karijeri.

Milojević, 144. igrač sveta, prvi put u karijeri našao se u glavnom žrebu nekog Gren slema i odmah je uspeo da zabeleži pobedu.

Od Krajinovića, 29. na ATP listi, bio je bolji po setovima 6:4, 3:6, 6:3, 6:1 za tri sata i 14 minuta igre.

 

Screenshot_20200928-203329_Sportklub.jpg

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

RG: Za 6 sati – 84.000 evra; Za 115 sati – 83.071

Lorenco Đustino pobedio je Korentana Mutea sa 18:16 u petom setu u meču koji je trajao šest sati i pet minuta, osmi najduži u istoriji.

Za plasman u drugo kolo Rolan Garosa zaradio je 84.000 dolara, a neverovatno je da je 29-godišnji Italijan za celu prošlu godinu zaradio 83.071 evro, i to igrajući 65 mečeva – na terenu je ukupno proveo 115 sati i 43 minuta.

Godinu je završio sa devet uzastopnih poraza, ali sada je Đustino prošao kvalifikacije i dobio Mutea.

"Savršeno", odgovorio je Italijan na pitanje kako se oseća, da bi se potom našalio:

"Ne, ne, ne, ništa me ne boli, savršeno se osećam. Sutra ću morati malo da prošetam jer mislim da sam previše svež", nasmejao se.

Takođe, Đustino je otkrio da je tek gledajući meč Rodionova i Šardija u nedelju otkrio da nema taj brejka u petom setu, a dan kasnije i on je odigrao faktički tri seta u jednom.

Sledeći protivnik mu je 12. nosilac Dijego Švarcman.

 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Tako ne može protiv Rafe: Siner ispustio polufinale

Drugi teniser sveta Rafael Nadal plasirao se u novo polufinale na Rolan Garosu, pošto je u tri seta savladao Italijana Janika Sinera 7:6, 6:4, 6:1.

Rezultat po setovima mogao bi da stvori utisak da Španac nije imao ozbiljnijih problema, ali daleko od toga. Siner je, posebno u prva dva seta, bio krajnje nezgodan protivnik. Ne samo da je dobro parirao, već je mogao ozbiljno da naškodi Nadalu, a čak i da vodi 2:0 u setovima.

U prva dva seta imao je brejk prednosti, a u prvom je čak i servirao za set. Međutim, Rafa je momentalno odgovarao i na kraju u trećem slomio Italijana. Siner zaista ima za čim da žali, ali treba da uzme iz ovog poraza što više pozitivnog i da nastavi da napreduje.

Sa druge strane Nadal je pokazao po ko zna koji put da ima čelični karakter. To mu je donelo novo polufinale, ali rival nimalo lak. U pitanju je Dijego Švarcman, koji ga je nedavno savladao na mastersu u Rimu.

 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Muke s vratom, muke s Karenjom, Đoković u polufinalu!

Novak Đoković pobedio je Pabla Karenja Bustu sa 4:6, 6:2, 6:3, 6:4 za tri sata i deset minuta igre i plasirao se u polufinale Rolan Garosa, svoje deseto.

Đoković će se u polufinalu sastati sa Stefanosom Cicipasom, koji je pobedio Andreja Rubljova u tri seta.

U prva dva gema teniseri na svoj servis nisu imali problema, a na 1:1 je bilo 30-30 posle Novakove duple greške. Usledio je poen od 23 udarca završen Karenjovom greškom bekhendom, a onda i servis-viner.

Đoković na vratu ima kinezi traku, pa ostaje pitanje postoji li problem sa vratom ili leđima. I tokom zagrevanja pred meč tražio je pomoć svog fizioterapeuta Miljana Amanovića.

Novak se očigledno mučio, a to se videlo u igri. Karenjo Busta je izvanrednim riternom došao do dve vezane brejk lopte i realizovao je već prvu Đokovićevom trećom neiznuđenom greškom u gemu, ovoga puta forhendom.

Stigao je Novak do 15-30 u narednom gemu, ali je zatim poslao tri uzastopne lopte u mrežu – forhend, bekhend, pa drop šot, 4:2 za Španca.

Dobio je Đoković naredni gem na svoj servis, a zatim je Karenjo Busta počeo više da greši i Novak je pomalo ušao u ritam. Došao je do jedne brejk lopte, mogao je i ranije, ali ju je Karenjo Busta spasao u poenu dugoam 23 udarca. Fantastično anticipacijom i pasingom Đoković stiže do nove brejk lopte i Španac pravi duplu grešku – 4:4.

Činilo se na 30-0 da bi Novak mogao da osvoji jedan laganiji gem, ali prvog servisa nije bilo nigde, napravio je i dve duple greške i došli smo do djusa. Prvu brejk loptu je Novak spasao posle promašaja Španca na voleju, ali Đoković je zatim uhvaćen na pogrešnoj nozi, da bi poslao bekhend u aut – 5:4 Karenjo Busta.

Osvojio je Novak prvi poen u narednom gemu, ali posle lošeg drop šota Đokovića Španac je dvaput odlično odservirao, da bi potom realizovao prvu set loptu forhend vinerom – 6:4.

Prva dva gema drugog seta protekla su bez brejk šansi, ali Đoković je igrao daleko od svog maksimuma – slabo se kretao i servirao, a posle skoro svakog poena žalio se na bol. Ritern vinerom Karenjo Busta stiže do 15-40. Dobar napad i drajv-volej spasli su prvu brejk loptu, potom je Novak dobro napao i srećom nije kažnjen za neubedljiv smeč, da bi nedugo zatim poveo Đoković 2:1.

Spojio je Novak nekoliko poena sa dubljim udarcima, pasingom pod noge stigao je do 15-40, a drugu brejk loptu realizovao je forhend dijagonalom pod oštrim uglom – 3:1. I u narednom gemu Đoković je morao da spasava brejk loptu, učinio je to vinerom forhendom već u drugom udarcu, a konačno je proradio i prvi servis koji mu je omogućio nekoliko lakih poena – 4:1.

U naredna dva gema teniseri na svoj servis nisu izgubili ni poen, pa je Đoković vodio sa 5:2, uz znatno bolje servise. Odigrao je Novak dva izvanredna poena, uspeo je napokon i drop šot, a set je završen forhend vinerom riternom – 6:2 i 1-1 u setovima.

Prvi meč trećeg seta bio je izuzetno neizvestan, obojica su igrali odlično, a Novak je zahvaljujući sjajnim forhendima spasao dve brejk lopte, između poena je u dva navrata vikao u pravcu svoje lože, a osvajanje gema propratio je još jedan uzvik – 1:0.

Đoković je igrao bolje, Karenjo je parirao, a na gem lopti je odigran izvanredan poen u kojem je Španac posle loba rivala vratio loptu kroz noge duboko u polje, samo da bi Novak odgovorio forhendom na samu liniju. Usledio je dug poen i greška Karenja Buste, a onda i Đokovićev uspešan drop šot za brejk za 2:0, da bi zatim bez izgubljenog poena poveo 3:0.

Igralo se na razliku u sledećem gemu, ali Karenjo Busta se smirio, zaigrao je bolje i došao do dve vezane brejk lopte nakon što je stigao Đokovićev volej. Realizovao je već prvu i vratio brejk (3:2).

Dizao je Karenjo nivo igre, lako osvojio gem, odigrao je Novak dva dobra poena za 30-0 u narednom, ali onda je vezao dve greške za 30-30. Zatim je Karenjo skinuo liniju i iznudio grešku Đokovića, ali je na brejk lopti pogrešio forhendom.

Kombinacija drop šota i loba donela je Novaku sledeći poen, a onda je napokon došao i servis viner za prednost 4:3.

To je Đokoviću dalo krila za naredni gem, koji je odigrao izuzetno agresivno i precizno – dvaput je briljantno napado bekhend paralelom, jednom stigao i u poen pretvorio dobar drop šot Karenja, a onda je i dočekao grešku na prvoj od dve vezane brejk lopte – 5:3. Ostao je Novak smiren, uzvratio na izvrstan ritern protivnika u prvom poenu, dobio još jednu razmenu, a zatim i dva poena servisom – 6:3 i 2-1 u setovima.

Karenjo Busta je odigrao jako dobar prvi gem, pa i drugi u kojem je pretio na Đokovićev servis, ali Novak je spojio nekoliko dobrih servisa i izbegao brejk lopte – 1:1.

Preuzeo je Đoković inicijativu u sledećem gemu, odigrao izvanredne poene koje je kontrolisao od početka do kraja, stigao do 15-40, ali je Karenjo odgovorio sa dva izvrsna servisa i došao do djusa.

Spektakularnom defanzivom i kontranapadom Novak stvara treću brejk loptu, ali onda neobjašnjivo greši bekhendom u neodlučnosti koji udarac da odigra. Usledio je neverovatan pasing Novaka za četvrtu brejk loptu, ali Karenjo odgovara novim vrlo preciznim servisom. Zatim još jedan, pa loš drop šot Đokovića – 2:1 za Španca.

Vodio je Novak 30-0 u sledećem gemu, posle je na 40-30 sjajno izgradio poen, ali se Karenjo još bolje branio i onda uzvratio. Ipak, Đoković nije ustuknuo i nedugo zatim servis vinerom osvaja gem za 2:2.

Od 40-0 na Karenjov servis dolazi Novak do brejk lopte, ali ni nju ne uspeva da iskoristi pošto je u razmeni loše zahvatio loptu forhendom. Potom je promašio bekhend paralelu, a onda i ritern bekhendom – 3:2 za Španca.

Nije Đoković posustao, osvojio je svoj naredni gem bez izgubljenog poena, a onda nestvarnim vinerom iz bekhend riterna došao do 0-30. Ubrzo, posle još jednog odlično izgrađenog poena došao je do 15-40, i realizovao šestu brejk loptu u četvrtom setu – odgovorio je drop šotom na drop šot Španca, koji je promašio iz relativno jednostavne pozicije (4:3).

Sledeći gem bio je izuzetno dramatičan – Karenjo je napao i došao do dve vezane brejk lopte, ali fantastičnim udarcima Novak ih spasava, pa i još jednu forhend paralelom. Propušta Đoković zatim dve gem lopte, dupla greška i neiznuđena greška bekhendom, ali na trećoj posle devet minuta dolazi do 5:3.
 

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Zakazan klasik: Đoković peti put u finalu Rolan Garosa!

Najbolji teniser sveta Novak Đoković igraće finale Rolan Garosa! Srbin je u polufinalu savladao mladog Grčkog tenisera Stefanosa Cicipasa sa 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1.

Đoković će peti put u karijeri igrati finale Gren slema u Parizu. Prvi put od 2016, kada je osvojio jedinu titulu.

Srpski teniser se 27. put u karijeri plasirao u finale jednog od četiri najveća turnira, a boriće se za 18. trofej.

Cicipasu polufinale ostaje najbolji rezultat na Rolan Garosu.

Rival srpskom teniseru u borbi za titulu biće Rafael Nadal. Španac je savladao Dijega Švarcmana maksimalnim rezultatom.

Đoković je relativno sigurno dobio prva dva seta. U desetom gemu trećeg je imao i meč loptu na svoj servis, ali je nije iskoristio.

Cicipas ga je 'kaznio' za propuštenu priliku i odmah napravio brejk. U naletu je bio grčki teniser, koji je još jednom oduzeo servis Srbinu i došao do seta.

U četvrtom su rano obijica napravila po brejk, Imao je Đoković priliku da u svakom narednom gemu oduzme servis rivalu, ali nije imao uspeha. Stigla je u poslednjem gemu ponovo 'kazna' i Cicipas se izborio za odlučujući set.

Tamo je apsolutno dominirao prvi teniser sveta. Nije mogao da mu parira više grčki teniser, pa je vrlo brzo sve bilo gotovo.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Još jedan "najvažniji u istoriji" – Đoković ili Nadal?

Pozvala me jedna strana koleginica da najavimo finale i kaže "ovo je možda i najvažniji meč u istoriji". Mogao sam samo da se nasmejem jer su me to već pitali, a i sâm sam nešto slično pisao u više navrata.

Zašto? Pa ovi "ludaci" ne planiraju da stanu, ali da, predstojeće finale Rolan Garosa još jedan je u nizu najvažnijih u istoriji. Ne želim uvodom da umanjim vrednost 56. okršaja Novaka Đokovića i Rafaela Nadala, naprotiv, samo kažem da možda već u Melburnu budemo opet govorili o "najvažnijem meču u istoriji".

Na talonu svi znamo šta je – Nadal bi pobedom izjednačio Federerov rekord od 20 Gren slem titula, a Novak bi trijumfom još jačim argumentima mogao da se smatra najvećim svih vremena. Jer, osim što bi imao 18 Gren slem titula, postao bi jedini koji je u Open eri na svim Gren slem turnirima slavio barem dvaput. Uz to, i istorijski broj jedan bio bi još bliži.

Đoković je jedini koji je Kralju šljake bio konkurentan na toj podlozi tokom cele karijere – skor je 7-17, ali Novak je uspeo da ga savlada na svakom turniru na zemlji, čak i u finalima Monte Karla, Madrida i Rima, i u četvrtfinalu Rolan Garosa 2015. godine.

"Uslovi su drugačiji nego oni kada se igra u maju i junu. To bi mogla da bude šansa za mene. Loptica ne odskače visoko, iznad ramena kao što on voli. Ali bez obzira na uslove, on je i dalje Rafa. Igramo u finalu i to na šljaci. Znam taj osećaj. Gubio sam većinu tih mečeva, ali i takođe sam dobio 2015. godine sa 3-0. To je meč kojeg ću se podsetiti i pokušati da izvučem iz njega pozitivne stvari i pokušati taktički da ih primenim", ističe Novak.

Ipak, možda to nije naročit reper za nedelju jer Nadal je tada bio daleko od prave forme, kao što nije ni 2013. godina kada je Novak imao brejk viška u petom setu – tada je vreme bilo sunčano i toplo. Ne, sećanje me vraća u 2012. godinu, kada je Đoković izgubio prva dva seta, da bi zatim krenuo u nezadrživu seriju kada je počela da pada kiša. Meč je prekinut, a sutradan je Novak izgubio u četiri seta.

Uslovi neće biti takvi, sada je tu i krov, ali svakako će biti sporiji nego recimo 2013. Bez želje da se upadne u zamku prenaglašavanja važnosti vremenskih prilika, jedno je sigurno – lopte ne odskaču toliko visoko kao po toplom vremenu. Nadalova osnovna taktika na šljaci jeste da spinovanim forhend dijagonalama tera (desnorukog) protivnika da vraća bekhende udarajući iznad ramena – čeka Rafa kratku loptu i onda kapitalizuje, sve sa minimalnom količinom rizika, a sada će verovatno biti primoran više da rizikuje.

Novak je bio u stanju da ga pobeđuje jer ima savršen tajming pri udarcima i bekhende je hvatao u penjanju, pre nego što lopta stigne da odskoči tako visoko, i "bušio" je Nadalov forhend po dijagonali. Jako je teško to uspešno raditi dugo i u kontinuitetu, Đoković je u stanju da to čini i mentalno je već našpanovan za tako nešto, mada bi nešto niži odskok mogao da mu barem malo smanji pritisak u tom smislu.

U dosadašnjem toku turnira Đokovićev forhend bio je bolji od bekhenda, a za pobedu nad Nadalom i bekhend će morati da uhvati korak, pre svega da bude sigurniji i dublji, ne nužno njime da se jure vineri.

Novak je do finala više testiran i to možda može da bude prednost. Uz svu priču o maratonu sa Cicipasom, Đoković je na terenu u polufinalu proveo samo 45 minuta više od Nadala, to zaista ne bi trebalo da bude problem. Imao je dva različita profila prepreka, Karenja Bustu pre Grka, i obe je preskočio.

Sa druge strane, Nadal je u ranoj fazi duela sa Sinerom delovao veoma nesigurno, čak je i u prvom setu duela sa Švarcmanom oklevao kada je trebalo da preuzme inicijativu rano u razmenama, mada je ta nesigurnost nestajala kako je meč odmicao. Podesio je Nadal forhend paralelu, koja je obično najpouzdaniji barometar za to kako se trenutno oseća, i duel je završio sigurno uprkos inspiraciji i "sve ili ništa" taktici Švarcmana u trećem setu. Ne samo sigurno, nego i agresivno, a upravo ta vrsta samopouzdanja nedostajala je Nadalu u prethodnom delu turnira uprkos tome što nije izgubio ni set. I ona će mu verovatno biti neophodna protiv Novaka.

"Kad igram s Novakom, moram da budem najbolji što mogu. Bez toga, biće mi teško. Znam da sam na tom terenu imao uspeha u prošlosti, tako da mi to pomaže. Istovremeno, on je imao dobar učinak. Jedan je od mojih najtežih protivnika", rekao je Nadal.

Obojica vole da koriste slajs servis, Đoković sa djus a Nadal sa prednost strane, a obojica su isto tako sposobni i da vraćaju te servise – Novak brzim reakcijama, Rafa dubokom pozicijom na riternu.

Novak je u dosadašnjem toku turnira mnogo koristio drop šot, protiv Cicipasa mu je to bio veliki plus, a i sada će taj udarac biti značajan u situacijama kada se Nadal dobro brani, što je i te kako u stanju. Osim od bekhenda, Đoković će više tražiti i od svog servisa – drugi servis već neko vreme mu je oružje, a do sada u Parizu uzima 53% poena na svoj drugi servis, što je dobro, ali ne i fenomenalno za njegove standarde. Novak na šljaci voli da servira kik sa prednost strane, ali sada to ide tačno na Nadalov forhend i videćemo hoće li i koliko koristiti taj servis.

Đoković vodi sa 29-26 u međusobnom skoru, dobio je 14 od poslednjih 18 okršaja i sa jasnoćom u taktičkom smislu počinje meč, što bi na papiru trebalo da mu umanji nervozu. Međutim, Nadal na Šatrijeu uvek je dodatni plus za Rafu i potencijalno remetilački faktor za protivnika, na Garosu ima skor 99-2. Ipak, ukoliko Novak uspe to da izbaci iz glave i da igra onako kako u poslednje vreme igra sa Nadalom, to bi vrlo brzo moglo da usadi nesigurnost u Rafu i da otvori Đokoviću put ka pobedi.

Poeni će se zarađivati na teži način, biće to i fizički i mentalni ogroman izazov za obojicu i verovatno dugo popodne koje će prerasti u veče.

I još jedna epizoda u najvećem rivalstvu svih vremena.

Screenshot_20201011-111747_Sportklub.jpg

Screenshot_20201011-112043_Sportklub.jpg

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Biće težak mec za gledanje a kamoli njemu za igrati ga , šljaka lezi više nadalu to svi znamo ali moze Nole na kvalitet da ga dobije , samo da otvori mec kako treba ,ako mu je dan ići će do pobede siguran sam.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Uživo: Rafa na set do titule, može li da se vrati Novak

Novak Đoković i Rafael Nadal sastaju se u finalu Rolan Garosa na stadionu "Filip Šatrije" u Parizu.

Novak vodi u međusobnom skoru 29-26, na šljaci je 17-7 za Rafu, ali Đoković je dobio 14 od poslednjih 18 okršaja.

Srpski teniser igra u petom finalu Rolan Garosa i osvojio je titulu 2016. godine, a Nadal je u 12 finala osvojio 12 trofeja.

Ukoliko pobedi, Španac će osvojiti 20. titulu na Gren slem turnirima i time se izjednačiti sa Rodžerom Federerom, a Novak bi eventualnim trijumfom došao do 18. Gren slem trofeja.

Krov na stadionu "Filip Šatrije" je zatvoren. Temperatura u Parizu je 14 stepeni.

Nije Đokovića služio početni udarac na startu meča. Ipak, Srbin je u razmenama, uz dve skraćene lopte, stigao do 40:15. Napravio je potom grešku, a onda je bekhend dijagonalom  Rafa stigao do izjednačenja. Usledio je dug poen u kome se fantastično odbranio Nadal, koji je došao do brejk šanse već u prvom gemu. Nije Đoković završio naredni poen kada je imao priliku, pa je Španac na startu napravio brejk.

Fantastično je odigrao prvi poen narednog gema Đoković, ali je Nadal potom stigao do 40:15. Nije odustao srpski teniser, još jednom je odigrao odličnu bekhend dijagonalu, a potom se maestralno odbranio za izjednačenje. Ipak, Španac je stigao do gema na svoj servis, čime je potvrdio brejk - 2:0.

Mučio se i dalje Đoković sa servisom (na prvi ubačen servis nije osvojio nijedan poen), pa je Nadal bez većih problema došao do 15:30. U tom momentu je Srbin napravio duplu servis grešku, pa se ponovo suočio sa brejk loptama. Spasao je prvu, ali je Nadal posle odličnog riterna iskoristio drugu za 3:0.

Razigravao se Đoković, pa je u narednom gemu ponovo zapretio rivalu. Stigao je sve u jednom poenu, u drugom odigrao odličnu paralelu za prvu brejk loptu. Potom je imao još jednu priliku, ali se Rafa ponovo izborio za izjednačenje. Usledla je još jedna duga razmena, koja je završena tek drugom greškom Nadala na meču, pa je Đoković imao i treću priliku da napravi brejk. Ipak, odlično je odservirao Španac, te potom lako došao do poena. Još jednim preciznim servisom Rafa je stigao do gem lopte, a onda asom i do 4:0.

Činilo se da će Novak doći do prvog gema na meču, pošto je poveo 40:0. Ipak, napravio je duplu servis grešku Srbin, a potom napravio još nekoliko grešaka za 40:40. Sigurno je odigrao Nadal, pa je došao do nove brejk šanse. Forhendom se izvukao Novak. Pokušao je Srbin da skrati naredni poen, ali je poslao lopticu u mrežu, pa je Španac imao novu brejk priliku. U narednij razmeni bolje se snašao Srbin, pa je spaso i drugu brejk loptu. Frustrirala je prvog tenisera sveta preciznost njegovog rivala, pa je još jednu loptu izbacio van terena. Nadal je iskoristio treću brejk loptu za 5:0.

Bez velikih problema Nadal je došao do narednog gema, taku na prvi set stavio je as servisom - 6:0.

Đoković je tokom celog seta imao velikih probelma sa servisom - osvojio je samo 3 od 11 poena na prvi servis, a uz to je napravio i dve duple greške. Srbin je imao i 13 neiznuđenih grešaka.

S druge strane, Nadal je igrao svoju igru. Španac je bio siguran na servisu, a napravio je samo dve neiznuđene greške.

Nadal je drugi put u karijeri dobio set sa 6:0 protiv Đokovića - prošle godine je učinio isto u finalu Rima.

Suočio se Đoković sa brejk loptama rivala i na početku drugog seta. Vodio je Nadal 15:40. Ipak, podigao je nivo igre Novak, počeo je da udara sigurnije, pa je došao do prvog gema na meču.

Zapretio je Novak u narednom gemu, stigao je do 15:30. Nije mu, međutim, Nadal dozvolio da dođe do brejk lopte. Uz dobre servise, Rafa je lako dolazio do poena, a onda i gema.

Nadal je bez problema stigao do 0:30, ali je Đoković dobio dva veoma bitna poena za 30:30. Ipak, Rafa je stigao do brejk prilike. Spasao ju je Novak uz dve pogođene linije. I dalje je inicijativu imao Španac, koji je potom imao još dve brejk šanse. Drugu je iskoristio, zahvaljujući promašaju Srbina.

Iako je Rafa poveo sa 40:15, stigao je Novak do izjednačenja u narednom gemu. Ipak, drugi teniser sveta je prvi došao do prednosti. U gem ju je pretvorio zahvaljujući promaju Srbina, koji je jednostavnu loptu poslao u mrežu - 3:1.

Duplom servis greškom je poklonio brejk loptu Nadalu, a onda je prvim as servisom spasao. Do nove brejk prilike španski teniser je došao pošto je nadmudrio Srbina na mreži. Novog greškom prvog tenisera sveta, branilac titule je došao do 4:1.

Fantastično je igrao Nadal u nastavku, pa je sa nulom dobio gem za 5:1.

Naredni gem bio je najlakši koji je Đoković dobio na svoj servis, rivalu je prepustio samo jedan poen - 5:2.

Lako je Španac došao do 40:0. Iako je Srbin uspeo da se izbori za naredna dva poena, drugi teniser sveta je iskoristio treću set loptu za 6:2.

Iako je Nadal dobio prvi poen u trećem setu, bez većih problema Đoković je dobio gem na svoj servis.

Dug poen igrao se na početku drugog gema, a posle 18 udaraca, dobio ga je Novak. Ipak, naredna tri poena pripala su Rafi. Uspeo je Srbin da priđe na 40:30, ali je napravio još jednu grešku, pa je semafor pokazao 1:1.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Izborio se prvi teniser sveta za 30:30 u narednom gemu, ali je posle drugog servisa rivala poslao lopticu u aut. Nadal je potom dobro odserivrao, te iz čučnja udario lopticu posle riterna i dobio gem za 2:2.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Nadala u 5. gemu treceg seta pobedjuje sa nulom, sve vraca Nadal, a Nole nema srece. Nije to njegovaigra da ima mnogo neiznudjenih gresaka i da ga protivnik tera da igra sa linije. 2:3

Pokušao je prvi teniser sveta da igra agresivno, ali je žurio sa udarcima, pa je često grešio. Nadal je uvek bio na mestu, pa je sa nulom došao do brejka i 3:2.

Link teme/posta
Podeli na društvenim mrežama

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Odgovor na ovu temu ...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...